Atskatīšanās

Izpildītāji

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
Vasilijs Sinaiskis - diriģents

Sērija

Latvijas komponisti

Ieraksts

2019

Skaņdarbi

Pēteris Plakidis

"Dziedājums"

Pēteris Plakidis

Variācijas orķestrim

Pēteris Plakidis

"Atskatīšanās"

Apraksts

LMIC 076

"Ir norādīts, ka Pēteris Plakidis (1947–2017) nebija daudzrakstītājs, bet viņa darbi vienmēr tikuši daudz atskaņoti. Muzikologs Arnolds Klotiņš saka: “Darbi paliek mūziķu repertuārā vai atgriežas tur gadu desmitiem ilgi, un mūsdienu mūzikā tā, kā zināms, ir samērā reta lieta. Mīlestība pret Plakida skaņdarbiem sakņojas to labajā pieejamībā atskaņotājiem – viņa partitūrām piemīt mūsdienu mūzikai ne vienmēr piemītošā īpašība, proti, viss tajos uzrakstītais, citiem vārdiem, visa faktūra, kas sniedzas no vienbalsības līdz aleatoriskai mutuļošanai, tik tiešām ir arī ar dzirdi kontrolējama un attaisnota reālā skanējumā”.

Šajā albumā par to pārliecināties ļaus četri Plakida simfoniskie opusi, kurus bieži gribējis atskaņot Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris. Vēl vairāk – tieši Plakida mūziku LNSO ne reizi vien vēlējies atskaņot sev būtiskos brīžos, pasūtinādams viņam jaundarbus vai nu sezonas atklāšanas, vai orķestra jubilejas koncertiem. Arī tad, kad muzicēja diriģenta Vasilija Sinaiska vadībā septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados.

Pētera Plakida mūzika runā ļoti tiešu valodu un stāsta krāšņus stāstus. Kritiķi to saukuši pat par izteiksmē kristālskaidru. Pēteris Plakidis pats par saviem darbiem izteicās ļoti skopi. Ja nu vienīgi kaut ko par skaņdarba formu, par kādu pielietoto tehnisko paņēmienu. Tomēr viņa mūzikas spilgtie tēli liek mums gan fantazēt, gan mēģināt sasaistīt tos ar mūsu visu kopīgi dzīvojamo dzīvi." - Ināra Jakubone