LMIC radio

Sinfonietta Rīga

kamerorķestris

“Izzināšanas prieks un vēlme atklāt neizzinātus horizontus raksturo “Grammy” balvas ieguvēju Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”, - tā rakstīts orķestra mājaslapā. Jau kopš “Sinfonietta Rīga” dibināšanas 2006. gadā orķestra mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Normunds Šnē, kurš savukārt ir teicis: “Latvijā nekad nav pastāvējis “Sinfoniettai Rīga” līdzīgs ansamblis, mūsu repertuārs top šodien, tā ir atbildīga un stratēģiska misija”.

Orķestra repertuārā ir gan baroka, klasicisma un romantisma laikmeta partitūras, gan 20. un 21. gadsimta mūzika, un daudz latviešu mūzikas. Vēloties veicināt kamersimfonijas žanra attīstību, “Sinfonietta Rīga”  ik gadu diviem latviešu komponistiem pasūtina šī žanra skaņdarbu. Definējot kamersimfoniju kā žanru, kurā neliela orķestra spēkiem iespējams paust nozīmīgas idejas, orķestris jau ir pirmatskaņojis Andra Dzenīša, Anitras Tumševicas, Lindas Leimanes, Santas Ratnieces, Nika Gothama, Kristapa Pētersona, Santas Bušs un Oskara Herliņa kamersimfonijas. Cieša un radoša sadarbība orķestrim izveidojusies ar Latvijas Radio kori un diriģentu Sigvardu Kļavu, ik gadu kopīgi veidojot vairākas koncertprogrammas un pirmatskaņojot latviešu sakrālās mūzikas jaundarbus.

Latvijas Lielo mūzikas balvu “Sinfonietta Rīga” ir saņēmusi četras reizes (2007, 2008, 2015, 2018). Orķestra dalība Arvo Perta albuma “Adam`s Lament” (ECM) ieskaņojumā novērtēta ar “Grammy” ierakstu balvu. 

“Sinfonietta Rīga” regulāri un ar prieku sadarbojas ar viesdiriģentiem Pāvo Jervi, Heincu Holligeru, Džonu Stūrgordu, Kristofu Popenu, Olari Eltsu, Juhu Kangasu, Tenu Kaljusti u.c. 

Kopā ar “Sinfonietta Rīga” muzicējuši spoži solisti: dziedātājas Jūlija Ležņeva un Inga Kalna, pianisti Kristians Bezeidenhauts, Nelsons Gerners un Jevgēņijs Sudbins, ērģelniece Iveta Apkalna, vijolnieki Izabella Fausta, Koļa Blahers, Baiba Skride, Peka Kūsisto, Marks Buškovs un Tomass Cētmairs, čellisti Sola Gabeta, Žans Gijēns Keirass un Metjū Bārlijs, “Artemis Quartet” dalībnieki - vijolniece Vineta Sareika un altists Gregors Zīgls, kā arī ukraiņu altists Maksims Risanovs. Orķestris muzicējis kopā ar izcilo klarnetistu un komponistu Jergu Vidmani, trombonistu Kristianu Lindbergu un situminstrumentālistiem Mārtinu Grūbingeru, Evelīnu Gleniju un Pīteru Erskinu, akordeonisti Kseniju Sidorovu un argentīniešu bandoneonistu Marselo Nisinmanu, obojistu Alekseju Ogrinčuku un senās mūzikas lietpratējiem Endrū Lourensu-Kingu un Enriko Onofri. 

“Sinfonietta Rīga” koncertē ne tikai Latvijā, bet arī citās Baltijas valstīs. Orķestris ir muzicējis Hamburgas Elbas filharmonijā un “Laeiszhalle”, Ķelnes filharmonijā, Minhenes Herkulesa zālē, Frankfurtes Vecajā operā, Sanktpēterburgas filharmonijā un Ņujorkas Linkolna centrā. Orķestris vairākkārt uzstājies Nīderlandē, tai skaitā Amsterdamas “Muziekgebouw” un “De Doelen” koncertzālē Roterdamā. Latvijas simtgades gada pasākumu ietvaros “Sinfonietta Rīga” muzicēja Budapeštas, Malmes, Gēteborgas un Ērebro koncertzālēs.

Orķestris “Sinfonietta Rīga” ir piedalījies dažāda mēroga festivālos gan Latvijā, gan ārzemēs – Pērnavas Mūzikas festivālā, Baltijas jūras festivālā Stokholmā, “Lux Aeterna” Hamburgā, “Kisingenes vasarā”, “Cafe Budapest” u.c. 

Tas regulāri sadarbojas ar ierakstu kompānijām “Wergo” un “Ondine”, ieskaņojot Pētera Vaska mūziku. “Sinfonietta Rīga” sniegums fiksēts arī “BIS”, “Edition Records”, “Challange Records”, “Signum Records”, “Hyperion” albumos. Sadarbībā ar Latvijas Nacionālo ierakstu kompāniju “Skani” ir izdots Jāņa Ivanova mūzikas albums, kā arī CD “Kamersimfonijas” ar Andra Dzenīša, Anitras Tumševicas un Lindas Leimanes opusiem. 

LMIC 2020