LMIC radio

Plaukstošais jasmīns. Liepājas Simfoniskais orķestris

Izpildītāji

Liepājas Simfoniskais orķestris
Guntis Kuzma - diriģents

Sērija

Latvijas komponisti

Ieraksts

2021

Izdošanas datums

04.03.2022

Skaņdarbi

Jānis Ivanovs

"Varavīksne", simfoniskais tēlojums

Alfrēds Kalniņš

"Pie Staburaga"

Georgs Pelēcis

"Plaukstošais jasmīns"

Jānis Ķepītis

"Liriska balāde"

Ādolfs Ābele

"Meditācija" ("Vientulībā")

Agris Engelmanis

"Zīmējums sēpijas tonī"

Apraksts

LMIC 127

Izvēlētos deviņus skaņdarbus manā ieskatā vieno Latvijas dabas klātbūtne. Tieši daba bija impulss, kura vadīts ķēros pie mūzikas atlases, un rurālā Latvija — tā ir mana mierīgo māju sajūta. Bez vārdiem skaidrs, ka pļava mums ir viskošākā, saule siltākā un jūrmalas koki visstaltākie. Studējot šo deviņu miniatūru partitūras, man nebija grūti iztēloties, kā uzaust saule Porieša opusā “Rīts” vai kurā debesu lokā iemirdzas Ivanova “Varavīksne”. Tempus un frāzējumu lielā mērā diktēja tas, ko esmu piedzīvojis Latvijas ārēs, taču būtiski uzsvērt, ka mūzika šajā gadījumā ir nevis konkrētu vietu vai parādību ilustrācija, bet gan tilts uz mūsu attiecībām ar pasauli.
Deviņas miniatūras aptver veselu gadsimtu Latvijas mūzikā — no agrīna nacionālā romantisma līdz 21. gadsimta pēcromantismam. Modernisma parādību mūsu mūzikā mazāk, un šajā tvartā turos pie romantisma pasaules izjūtas. Skaņas dažādības nolūkā izvēlējos gan lielākam orķestrim, gan tikai stīgām rakstītu mūziku. Vairums šo opusu CD formātā tiek izdoti pirmoreiz.
Liepājas Simfoniskais orķestris plāno turpināt šādu izlašu ieskaņošanu, ir daudz neieskaņotas un neizdotas lieliskas latviešu simfoniskās mūzikas, un arī tēmu netrūkst — jūra, pilsēta, deja, kino, literatūra un vēl, un vēl. Ideju ir daudz, un mēs priecāsimies, ja klausītājs šajos skaniskajos piedzīvojumos būs kopā ar mums.

Guntis Kuzma